Stretnutiu predchádzala asi ročná príprava. Vytvoril sa prípravný výbor, ktorý sa stretol štyrikrát. V prípravnom výbore boli zastúpení predstavitelia všetkých vetiev rodu. Prostredníctvom nich prípravný výbor komunikoval so všetkými príslušníkmi rodu a ich priateľmi. Listami sme oslovili všetkých známych príslušníkov rodu a informovali sme ich o zámere stretnúť sa v roku 2008 v Trstenej na Orave. Pri príprave stretnutia sme sa najprv sústredili len na spoločenský a historicko-informačný rozmer. Vďaka vdp. Františkovi Trstenskému, sme stretnutie rozšírili aj o duchovný rozmer.
Veľmi užitočné boli stretnutia s primátorom mesta Trstená s pánom ing. Jozefom Ďubjakom, ktorý poskytol stretnutiu veľkú podporu .
Myslíme si, že veľmi dôležitá bola aj komunikácia s obyvateľmi mesta Trstená prostredníctvom novín Trstenský hlas. S láskavým súhlasom mesta Trstená, sme v Trstenskom hlase publikovali dva články, v ktorých sme informovali obyvateľov o stretnutí, jeho dôvodoch a cieľoch – Článok publikovaný v Trstenskom hlase č.3 r.2008, Článok publikovaný v Trstenskom hlase č. 4 r.2008).
Samotné stretnutie bolo organizované ako otvorené pre všetkých záujemcov o históriu mesta Trstená a rodu Trstenský.
V piatok poobede dňa 26. septembra 2008 sa vdp. František Trstenský, Denis Pongrácz, Ing. Dušan Trstenský a JUDr. Mikuláš Trstenský zúčastnili prednáškového cyklu na Gymnáziu Martina Hattalu v Trstenej .
Prednáškový cyklus otvoril pán riaditeľ gymnázia pán Mgr. Štefan Kristofčák .
Po pánovi riaditeľovi vystúpil JUDr. Mikuláš Trstenský, ktorý stručne uviedol dôvody zorganizovania stretnutia. Poukázal aj na základné historické medzníky rodu Trstenský. Prítomným prezentoval aj listinu z roku 1640, na ktorej je najstarší podpis príslušníka rodu Trstenský.
Pán Denis Pongrácz vystúpil na tému: „História Trstenej a rodu Trstenský“ . Na historických informáciách plasticky ukázal paralelu medzi históriou Trstenej a rodu Trstenský.
Ing. Dušan Trstenský predniesol prednášku na tému „Špecifiká pátrania po predkoch“ . Študentom gymnázia dal návod, ako efektívne pátrať po predkoch. Uviedol množstvo stránok a odkazov na internete, kde sa pátranie môže uskutočniť.
Na záver vystúpil vdp. František Trstenský. Predmetom vedeckého záujmu vdp. Františka Trstenského je okrem iného aj história a obsah Kumránskych zvitkov. Predniesol študentom prednášku na tému: História objavenia Kumránskych zvitkov v Izraeli.
V piatok večer 26. septembra 2008 sa uskutočnila Kajúca pobožnosť za zomrelých z rodu Trstenský. Pobožnosť sa uskutočnila vo františkánskom kostole sv. Juraja na námestí v Trstenej.
Kajúcnu pobožnosť viedol vdp. František Trstenský.
Na kajúcnej pobožnosti prekrásne spieval Zmiešaný spevácky zbor z Trstenej Martinus pod vedením pána Mgr. Pavla Bažíka.
Prvé čítanie mala pani Zita Jankolová.
Potom nasledovalo vyprosovanie odpustenia za zomrelých príslušníkov rodu Trstenský.
Za spoločných predkov rodu Trstenský a ich dobrodincov vyprosoval odpustenie pán Denis Pongrácz , a to za zakladateľov Trstenej Schvankomira a jeho príbuzných a za Jána Hertela a jeho synov Jakuba a Martina, ktorí v roku 1371 založili Trstenú. Za prvého známeho šoltýsa Trstenej Adalberta (Vojtecha) Fojta. Za Martina Trstenského, šoltýsa Trstenej, spoločného známeho predka všetkých Trstenských na Slovensku a prvého člena rodu, o ktorom je známe, že už v roku 1607 používal priezvisko Trstenský.
Za Cisár Ferdinand III., ktorý udelil erb a šľachtický titul potomkom rodu Trstenský.
Za Andreja Trsztenszkého, provízora Oravského zámku a jeho synov Andreja II., Martina II. a jeho bratov Martina I a Juraja I. adresátov armálnej listiny udelenej im roku 1638 Cisár Ferdinand III.
Za šoltýsov Trstenej a ich rodiny, najmä za šoltýsov Martina II., Juraja II, Juraja III., Juraja IV.
Za vetvu rodu Trstenský Francek línia od Jána nar. 1877 vyprosoval odpustenie pán Ján Trstenský, a to za Jána a jeho manželku Máriu rod. Pánekovú, zakladateľa tejto línie vetvy rodu Trstenský Francek. Za ich deti, a to: za Štefana, z za Viktora a jeho manželku Helenu, za manželku Karola Bernardínu, za Štefániu a Paulínu, za Erika, ich pravnuka .
Za vetvu rodu Trstenský Francek línia od Jozefa nar. 1860 vyprosoval odpustenie JUDr. Mikuláš Trstenský , a to za Jozefa a jeho manželku Máriu rod. Abbafy, zakladateľa tejto línie rodu vetvy rodu Trstenský Francek. Za ich deti, a to za Msgr. Viktora Trstenského, pápežského preláta, za Katarínu, a jej zomretých potomkov, za Františka Trstenského a jeho manželku, za Martina a jeho manželku Johanu rod. Stassovú a ich zomretých potomkov, a to za Vdp. Emila Trstenského, za Margitu vyd. Prekopovú a jej manžela, za nevestu Katarínu rod. Srnkovú, za zaťa Ing. Milana Rusnáka, za Antona a jeho manželku Irenu rod. Ranostajovú, a za ich syna Vladimíra.
Za všetkých zomretých predkov rodiny Tresten, žijúcej v USA.
Za vetvu rodu Trstenský Paľko vyprosoval odpustenie Ing. Pavol Trstenský , a to za deda Štefana a jeho manželku Annu rodenú Jablonskú, ich deti Jozefa s manželkou Máriou, Štefana s manželkou Annou, Máriu s manželom Viktorom a za otca Martina. Za pradeda Ignáca a jeho manželku Máriu rodenú Pallovú a syna Vendelína. Za prapradeda Jána a jeho manželku Máriu, rodenú Krúpovú. Za praprapradeda Ignáca a jeho manželku Annu, rodenú Jankoľovú a Máriu, Ignáca a Máriu. Za prapraprapradeda Andreja a jeho manželku Katarínu, rodenú Mendrei a za dcéru Máriu.
Za vetvu rodu Trstenský Kulla línia od Štefana nar. 1845 vyprosoval odpustenie Ing. Peter Trstenský , a to za Štefana a jeho manželku Rosáliu rod. Bednár, zakladateľa tejto línie rodu vetvy rodu Trstenský Kulla. Za starého otca Štefana a jeho manželku Annu rod. Kubínovú, za ich deti, a to za Štefana a jeho manželku rod. Šotterovú, za Martina, za Jána a jeho manželku Emíliu rod. Sameliakovová, za Františka, za Máriu, za Žofiu, za Emíliu, za Rosáliu Štefániu, za Jozefa a jeho manželku rod. Vorčákovú a za Alojziu. Za otca Martina.
Za vetvu Rodu Trstenský Špirčák vyprosovala odpustenie pani Magdaléna Trstenská , a to za praprastarého otca Jána a jeho manželku Teréziu rodenú Draskovicsovú. Za prastarého otca Jána a jeho manželku Máriu rodenú Parížovú. Za starého otca Jána a jeho manželku Máriu rodenú Kuráňovú. Za otca Jána – Václava. Za všetkých našich predkov, a to aj Veroniku, Jána, Ignáca a ďalších.
Za vetvu rodu Trstenský Vojt vyprosoval odpustenie Ján Trstenský , a to za Andreja Mateja prvého známeho nositeľa prímenia Vojt, a za jeho manželku Máriu rodenú Lepáček, a za jeho súrodencov. Za jeho syna Pavla a jeho manželku Helenu rod. Heliš. Za nášho starého otca Jána a jeho manželku Johanu rodenú Kavskú.
Za všetkých súrodencov starého otca a to Helenu, Máriu, Veroniku, Katarínu a Joanu. Za nášho otca Jána a jeho manželku Viktóriu rod. Brčovú. Za všetkých súrodencov Štefana, Joannesa a Andreasa. Za brata Jozefa, sestry Jozefínu – Viktóriu, bratov Vladimíra a Jána.
Za všetkých našich ostatných predkov. Každý, kto vyprosoval odpustenie, položil pod oltár za danú vetvu jednu zapálenú sviečku.
Za vetvu rodu Trstenský Kavoň vyprosovala odpustenie pani Monika Ševčíková rod. Trstenská , a to za Mateja prvého známeho nositeľa prímenia Kavoň, a za jeho manželku Mária rodenú Kavony (Kavoň) a za jeho súrodencov. Za nášho starého otca Martina a jeho manželku Žofiu rod. Štefanidesovú. Za ich deti a to: Johanu, Máriu vydatú Kohútovú, Viktóriu vydatú Jankolovú, Jozefa a jeho manželku Pavlínu rod. Pavlíkovú a za ich nevestu Martu rodenú Parížovú. Za brata starého otca Jozefa a jeho manželku Kristínu rodenú Revay. Za ich syna Štefana.
Za všetkých našich ostatných predkov.
Za vetvu Liptovskú rodu Trstenský z Bobrovníka vyprosovala odpustenie Mgr. Mária Trstenská , a to za Ondreja zakladateľa Liptovskej vetvy Trstenský z Bobrovníka, a za jeho manželky Katarínu rod. Veľkojarovicz a Evu rod. Kusková. Za jeho deti, a to syna Ondreja II. a manželku Annu rod. Kello. Za Jána, Annu, Jozefa a Ondreja.
Za deti Ondreja II. a to: Jozefa, Jána, Teréziu a jej manžela Matloňa, Máriu a jej manžela Matloňa. Za Milana, Jána, Jozefa a Vladimíra synov Jozefa. Za Jaroslava syna Jána.
Za všetkých našich ostatných predkov.
Za vetvu Liptovskú rodu Trstenský zo Sielnice vyprosoval odpustenie Ing. Rastislav Trstenský , a to za Jozefa zakladateľa Liptovskej vetvy Trstenský zo Sielnice, a za jeho manželky Evu Koreňovú. Za jeho deti, a to syna Jána a jeho manželku Annu rod. Burdelovú. Za ich deti, a to dcéru: Štefániu a jej manžela Františka Sotonického, Jána, Emíliu, Vladimíra I., Juraja, Vladimíra II.
Za všetkých našich ostatných predkov.
Na záver sa všetci pomodlili za zmilovanie sa nad našimi zosnulými predkami a odpustenie im ich viny.
Pohľad na účastníkov kajúcnej pobožnosti.
Veľká vďaka za úspešný priebeh kajúcnej pobožnosti patrí františkánom za pomoc pri organizovaní našej pobožnosti. Zároveň sme im vďační aj za to, že nám umožnili uskutočniť kajúcnu pobožnosť v ich kostole.
Večer sa všetci účastníci kajúcnej pobožnosti stretli v Hoteli Roháč v Trstenej.
Bola to prvá možnosť spoločného stretnutia a zoznamovania sa účastníkov stretnutia.
JUDr. Mikuláš Trstenský vyslovil myšlienku, že počas stretnutia sa všetci riadime myšlienkami olympijských hier. Zastavia sa všetky prípadné spory, hádky a nevraživosť. Zároveň informoval o plánoch prípravného výboru vydať o rode Trstenských knihu o ich histórii.
Vdp. František Trstenský spomenul svojho profesora, že v jeho knižnici nesmie nikdy chýbať najnovšie vydanie Svätého písma a jeho rodného jazyka. Vyslovil myšlienku, že v budúcnosti v knižniciach rodín Trstenských bude okrem týchto dvoch kníh, aj kniha o Histórii rodu Trstenských.
Ráno o 9.00 hod. sa uskutočnila spomienka na Msgr. Viktora Trstenského pri jeho hrobe na Cintoríne V poli v Trstenej. Účastníci sa spoločne pomodlili pri hrobe. Vdp. František Predniesol spomienkovú reč .
Mgr. Mária Trstenská predniesla na počesť pápežského preláta slávnostnú báseň od Milana Rúfusa „Rázusovo torzo“.
Na záver účastníci zapálili na hrobe sviečky .Veronika Trstenská z Višňového a Tomáš Trstenský z Bratislavy položili veniec na hrob.
V sobotu dňa 27. septembra 2008 o 10.00 hod. sa uskutočnila v Kostole sv. Martina v Trstenej sv. omša.
Sv. omšu celebroval Jeho Excelencia biskup Andrej Imrich. Jeho Excelencia biskup Andrej Imrich bol vysvätený za kňaza 8. júna 1974. Do roku 1983 pôsobil ako kaplán v Rabči. Potom bol vymenovaný za správcu farností Zázrivá, kde pôsobil do roku 1985, Trstená, kde pôsobil do roku 1990 a Spišské Podhradie, kde pôsobil až do svojho vymenovania za biskupa. Za pomocného biskupa spišskej diecézy ho vymenoval pápež Ján Pavol II. dňa 4. júna 1992, a zveril mu titulárne sídlo Castellum Titulianum. Vysvätený za biskupa bol 11. júla 1992 v Spišskom Podhradí – Spišskej Kapitule biskupom Františkom Tondrom.
Jeho Excelenciu biskupa Andrej Imrich v mene prítomných privítal Vdp. František Trstenský .
Jeho Excelencii biskupovi Andrejovi Imrichovi koncelebroval Vdp. Marián Pánik.
Kostol sv. Martina v Trstenej bol zaplnený príslušníkmi rodu Trstenský a ich priateľmi.
V homílii Jeho Excelencia biskup Andrej Imrich poukázal na to kde má každý z nás skutočné korene v živote .
Prvé čítanie mal Ján Trstenský Francek z Višňového. Druhé čítanie mala pani Monika Ševčíková rod. Trstenská Kavoň.
Prvú prosbu za Sv. cirkev a pápeža čítal Ing. Pavol Trstenský Paľko.
Druhú prosbu za upevnenie viery a duchovné povolania čítala pani Monika Ševčíková rod. Trstenská Kavoň.
Tretiu prosbu za pokoj vo svete čítal Ing. Peter Trstenský Kulla.
Štvrtú prosba za upevnenie rodín a manželstiev čítala Mgr. Mária Trstenská Lipovská vetva z Bobrovníka.
Piatu prosbu za deti a mládež čítala Barbara Trstenská Francek z Višňového.
Šiestu prosba za trpiacich, chorých a opustených čítala pani Jana Lepačková rod. Trstenská.
Siedmu prosba za zosnulých z rodu Trstenských čítal Pavol Trstenský Špirčák.
Prinášanie obetných darov a to chlieb, hrozno, erb mesta Trstená, erb rodu, fotografiu monsignora Trstenského, ruženec a tŕňovú korunu, kvety, miska s hostiami a ampulky s vodou a vínom na tácke.
Počas sv. omše na organe hral pán Mgr. Tomáš Kubica organista v kostole sv. Martina v Trstenej.
Jeho Excelencia biskup Andrej Imrich posvätil zástavy rodu.
Za všetkých príslušníkov rodu na konci sv. omše poďakoval Jeho Excelencii biskupovi Andrejovi Imrichovi JUDr. Mikuláš Trstenský s manželkou.
Na záver sv. omše Jeho Excelencia biskup Andrej Imrich udelil všetkým prítomným požehnanie.
Po sv. omši nasledovalo spoločné fotografovanie za kostolom sv. Martina. Účastníci stretnutia sa spoločne fotografovali s JE pánom biskupom Andrejom Imrichom. Veríme, že táto spoločne pamätná fotografia poteší všetkých príslušníkov rodu Trstenský a ich priateľov.
Po spoločnom fotografovaní sa účastníci stretnutia fotografovali podľa vetiev rodu. Najpočetnejšia vetva rodu Trstenský Francek.
Ďalšia vetva rodu sa spoločne odfotografovala vetva Kavoň.
Vetva rodu Trstenský – Špirčák žije najmä v Trstenej.
Vetva rodu Trstenský – Paľko patrí k najmenším vetvám rodu. Trstenský.
Vetva rodu Trstenský – Vojt tiež žije najmä v Trstenej .
Vetva rodu Trstenská z Bobrovníka žije najmä v okresoch Liptovský Mikuláš, Ružomberok a Banská Bystrica.
Vetva rodu Trstenská zo Sielnice sa z Liptova rozšírila najmä do Martina, Považskej Bystrice a Bratislavy.
Po fotografovaní sa príslušníkov rodu Trstenský, sa fotografovali aj jednotlivé rodiny Trstenských.
Fotografia rodiny Vladimíra Trstenského z Trstenej.
Fotografia rodiny Petra Trstenského z Trstenej.
Fotografia rodiny Jána Trstenského z Trstenej.
Fotografia Ing. Kristíny Trstenskej z Bratislavy pri rodovej zástave.
Po spoločnom fotografovaní sa účastníci stretnutia vydali k domu Msgr. Viktora Trstenského, kde prežil v Trstenej posledné roky života. V marci 2008 bola na jeho dome odkrytá pri príležitosti jeho nedožitých 100 rokov pamätná tabuľa.
Na čele sprievodu boli nesené zástavy rodu Trstenský. Za zástavami išla a hrala dychová hudba Oravanka z Trstenej.
Pohľad na sprievod príslušníkov rodu Trstenský a ich priateľov bol veľmi uchvacujúci.
Sprievod sa zastavuje pred pamätnou tabuľou Msgr. Viktora Trstenského umiestnenou na jeho dome v Trstenej.
Jeho Excelencia pán biskup Andrej Imrich pripomenul život a dielo Msgr. Viktora Trstenského.
Pohľad na zhromaždenie účastníkov stretnutia pred domov Msgr. Viktora Trstenského v Trstenej.
Na záver zhromaždenia JUDr. Mikuláš Trstenský položil v mene účastníkov veniec k pamätnej tabuli na dome Msgr. Viktora Trstenského v Trstenej.
Po skončení obradu kladenia vencov sa pred domom Msgr. Viktora na pamiatku tejto udalosti spoločne odfotografovali príslušníci vetvy Trstenský zo Sielnice.
Spoločná fotografia príslušníkov vetvy rodu Trstenský ¬– Kulla.
Následne sa pred pamätnou tabuľou fotografovali aj jednotlivé rodiny rodu Trstenský. Pred domom Msgr. Viktora Trstenského sa na pamiatku spoločne odfotila rodina Jána Trstenského z Višňového. Spoločne s nimi je aj brat Jána vdp. František Trstenský.
Pred pamätnou tabuľou sa na pamiatku spoločne odfotografovala aj rodina JUDr. Mikuláša Trstenského z Bratislavy.
Spoločne sa odfotografovala aj rodiny Hanky Trstenskej vydatej Ľužbeťákovej s vdp. Františkom Trstenským.
Pán Stanislav Trstenský s manželkou a vdp. Františkom Trstenským.
Fotografia na záver s nosičmi rodových zástav Norbert Trstenský Vojt a Andrej Trstenský Kovoň.
Po skončení kladenia vencov sa účastníci stretnutia odobrali do Domu kultúry v Trstenej, kde sa uskutočnila konferencia o rode Trstenský a Trstenej.
Účastníci konferencie sa prezentovali u Zuzany Trstenskej – Kavoň. Na prezentácii si mohli účastníci kúpiť spomienkové predmety na toto stretnutie.
Konferenciu otvoril primátor mesta Trstená pán ing. Jozef Ďubjak. Poukázal na význam rodu Trstenský vo vývoji mesta Trstená. Konferenciu moderoval pán ing. Dušan Trstenský.
Na úvod stretnutia predniesla slávnostnú báseň pani Mgr. Mária Trstenská od
Prvú prednášku na konferencii predniesol pán Denis Pongrácz na tému: „História rodu Trstenský z Trstenej“.
Poukázal na skutočnosť, že je veľmi pravdepodobné, že rod Trstenský je priamym potomkom zakladateľov Trstenej. Urobil aj prierez históriou rodu a mesta Trstenej.
Pán Doc. ThDr. František Trstenský, PhD., predniesol prednášku „Budúcnosť, vízie, nádeje aj pre rod Trstenský a ich mladých príslušníkov“. Zdôraznil, že si treba zachovať to, čo sme dostali od našich predkov.
Ing. Dušan Trstenský vo svojom vystúpení poukázal na tému: „Osobné skúsenosti z pátrania po predkoch – poukázanie na niektoré špecifiká“, analyzoval problémy s ktorými sa môže stretnúť každý z nás pri pátraní po predkoch. Poukázal aj na množstvo prameňov, s ktorými pracoval, a ktoré uľahčujú skúmanie vlastnej histórie. Na záver zdôraznil, že všetky naše skutky sú stopou, ktorú zanechávame svojim potomkom.
Po vystúpení pána Ing. Dušana Trstenského nasledovala prestávka.
Druhú časť konferencie otvorila Mgr. Mária Trstenská básňou Milana Rúfusa „Symboly“
Ing. Ján Lenčucha vystúpil na tému „História obrazu trstenskej Panny Márie“. Poukázal na to, že nie je doteraz jasné, kde sa tento obraz nachádza, hoci existuje viacero teórií. Zdôraznil, že rozvoj Trstenej bol vždy spätý s Pannou Máriou a púťami v Trstenej.
JUDr. Mikuláš Trstenský vystúpil na tému „Vplyv minulosti na budúcnosť rodu“. Vo svojom vystúpení sa snažil ukázať vplyv minulosti a súčasnosti rodu na jeho budúcnosť. I my píšeme našimi skutkami budúcnosť pre našich potomkov.
Po referátoch a diskusii nasledovali vystúpenia jednotlivých zástupcov vetiev rodu Trstenský a prestavili svoje vetvy rodu. Informovali o tom, koľko príslušníkov vetvy žije, koľkí sú nositelia priezviska Trstenský alebo Trstenská, kde žijú a pracujú, a aké povolania vykonávajú.
Ako prvý vystúpil za vetvu Trstenský – Francek pán Ján Trstenský z Višňového pri Žiline. Vzhľadom na to, že vetva Francek je veľmi početná, sme ju rozdelili na dve časti, ktoré sme pracovne nazvali Francek I a Francek II. Táto vetva žije najmä na Orave v Trstenej a Tvrdošíne, a v okrese Žilina. Na Slovensku dňa 27. 9. 2008 žije z tejto vetvy rodu spolu 36 príslušníkov nesúcich priezvisko Trstenský alebo Trstenská.
Vetvu Trstenský – Liptovská z Bobrovníka predstavil Ing. Dušan Trstenský, z Banskej Bystrice.
Táto vetva žije najmä v okresoch Liptovský Mikuláš, Ružomberok a Banská Bystrica. Poukázal na prechod tejto vetvy z regiónu Orava na Liptov. Uvedený prechod je stále predmetom skúmania. Táto vetva je spätá s vetvou Trstenský – zo Sielnice. Na Slovensku dňa 27. 9. 2008 žije z tejto vetvy rodu spolu 13 príslušníkov nesúcich priezvisko Trstenský alebo Trstenská.
Vetvu Trstenský – Paľko predstavil Ing. Pavol Trstenský z Martina. Táto vetva žije najmä v Martine a na Orave. Na Slovensku dňa 27. 9. 2008 žije z tejto vetvy rodu spolu 6 príslušníkov nesúcich priezvisko Trstenský alebo Trstenská Prezentácia Rodu Trstenský Paľko
Vetvu Trstenský – Kavoň predstavil Mikuláš Trstenský z Trstenej.
Táto vetva žije najmä na Orave v Trstenej, ale aj v okresoch Trenčín, Nové Mesto nad Váhom, Komárno, ale aj v Českej republike. Na Slovensku dňa 27. 9. 2008 žije z tejto vetvy rodu spolu 33 príslušníkov nesúcich priezvisko Trstenský alebo Trstenská..
Vetvu Trstenský – Liptovská zo Sielnice predstavil Ing. Rastislav Trstenský z Martina. Poukázal na jej prechod z regiónu Orava na Liptov. Uvedený prechod je stále predmetom skúmania.
Táto vetva žije najmä v Martine, Bratislave a Považskej Bystrici. Na Slovensku dňa 27. 9. 2008 žije z tejto vetvy rodu spolu 23 príslušníkov nesúcich priezvisko Trstenský alebo Trstenská.
Vetvu Trstenský – Špirčák predstavil Pavol Trstenský
z Trstenej. Táto vetva žije najmä na Orave v Trstenej a v Tvrdošíne. Na Slovensku dňa 27. 9. 2008 žije z tejto vetvy rodu spolu 12 príslušníkov nesúcich priezvisko Trstenský alebo Trstenská.
Vetvu Trstenský – Kulla predstavil Ing. Peter Trstenský z Tvrdošína.
Táto vetva žije najmä na Orave, a to v Tvrdošíne, Trstenej a Rabčiciach, ale aj v Žiline a v Bratislave. Na Slovensku dňa 27. 9. 2008 žije z tejto vetvy rodu spolu 27 príslušníkov nesúcich priezvisko Trstenský alebo Trstenská.
Vetvu Trstenský – Vojt predstavil Ján Trstenský z Trstenej.
Táto vetva žije najmä na Orave v Trstenej a v Tvrdošíne. Ale jej príslušníci sú aj v mestách Žilina, Nitra a Handlová. Na Slovensku dňa 27. 9. 2008 žije z tejto vetvy rodu spolu 6 príslušníkov nesúcich priezvisko Trstenský alebo Trstenská.
Vetvu Trstenský – Francek II predstavil JUDr. Mikuláš Trstenský z Bratislavy.
Táto vetva žije najmä v Bratislave, Trstenej, Pezinku, Banskej Bystrici. Na Slovensku žije z tejto vetvy rodu dňa 27. 9. 2008 spolu 18 príslušníkov rodu nesúcich priezvisko Trstenský alebo Trstenská. Časť vetvy žije aj v USA, kde si zmenili meno na Tresten. V USA pravdepodobne žijú aj potomkovia Ignáca Trstenského, ale zatiaľ sa nám nepodarilo s nimi skontaktovať.
I. Stretnutie rodu Trstenský a ich priateľov pozdravili listami aj príslušníci rodu z USA. Prítomných účastníkov o osude príslušníkov rodu Trstenský v USA informoval JUDr. Mikuláš Trstenský
Ako prvý sa prečítal list od pána Michael Emil Hnatova. Pán Michael Emil Hnatov žije a pracuje v New Yorku v USA ako fotograf.
Je potomok Kataríny rod. Trstenskej, sestry Msgr. Viktora Trstenského. Pán Michael Emil Hnatov patrí do vetvy Trstenský Francek.
Druhý list zaslal stretnutiu pán Kamil Joseph Tresten. Pán Kamil Joseph Tresten (nar. 1926) je potomok Jozefa Trstenského (nar. 1899), ktorý bol bratom Msgr. Viktora Trstenského (nar. 1906) a Kataríny Trstenskej (nar. 1894).
Pán Kamil Joseph Tresten žije v USA v štáte Texas. Má dvoch synov a to: Jozeph a William.
V roku 1960 si spolu s bratom Williamom (nar. 1925) zmenili priezvisko z Trstenský na Tresten.
Záverečnú časť otvoril Ing. Dušan Trstenský. Počas tejto časti sa odovzdajú rodové zástavy do úschovy farnosti a mesta. Na záver sa prečíta list potomkom rodu.
Prvú rodovú zástavu odovzdával farnosti Trstená Pán doc. ThDr. František Trstenský, PhD.
Zdôraznil význam zástavy napr. v boji, kde zástava išla na čele vojska. Zástava rodu Trstenský bude pre nás ako identifikačný znak. Nech nám pripomína, že niekde patríme, že sme niekde zaradení. Následne zástavu odovzdal do rúk pána farára ThLic. Ing. Jaroslava Chovanca.
Pán farár prevzal zástavu rodu a povedal, že nájde v kostole pekné miesto, aby symbolizovala, že rod Trstenský patrí vždy do Trstenej. Povedal, že príslušník rodu môže byť kdekoľvek vo svete, ale Vaše priezvisko Vás prezradí, kde patríte. Druhú rodovú zástavu odovzdával mestu Trstená JUDr. Mikuláš Trstenský do rúk pána primátora Trstenej Ing. Jozefa Ďubjaka. Za všetkým prítomných poďakoval pánovi primátorovi za podporu stretnutia a poprosil ho, aby zástavu používalo nielen pri významných stretnutiach rodu, ale aj mesta.
Pán primátor Trstenej Ing. Jozef Ďubjak prijal zástavu rodu. Povedal, že je to výzva aj pre ostatné rody žijúce v Trstenej, aby sa zaujímali o svoju históriu. Ubezpečil príslušníkov rodu, že nájdu dôstojné miesto pre zástavu na obecnom úrade.
Na záver oficiálnej časti stretnutia prečítal Ing. Dušan Trstenský „Posolstvo potomkom obyvateľov Trstenej a potomkom rodu Trstenský prijatom na stretnutí príslušníkov rodu Trstenský a ich priateľov dňa 27.9.2008“
Prítomní účastníci aklamáciou schválili navrhnutý text. Uvedený odkaz bude vložený a zamurovaný po vybratí vhodného miesta vo veži Kostola sv. Martina v Trstenej.
Po skončení oficiálnej časti sa začala spoločensko-kultúrna časť.
Príslušníci rodu a ich priatelia sa usadili k stolom podľa vetiev.
Príslušníci vetvy Trstenský Vojt, príslušníci vetvy Trstenský Paľko, príslušníci vetvy Trstenský Kavoň.
Celú spoločensko-kultúrnu časť výborne moderoval a o hudbu sa staral pán Ľubomír Fedorák, vedúci Mestského kultúrneho strediska v Trstenej.
Dobrú pohodu na harmonike svojou hudbou vytváral výborný harmonikár z Trstenej pán Štefan Zboja.
Najstarším účastníkom podujatia z rodu Trstenský bol pán Martin Trstenský nar. 1925.
Príslušníci rodu Trstenský a ich priatelia vedie nielen tvrdo pracovať, ale sa ja zabaviť, o čom svedčia nasledujúce fotografie.
Je veľmi potešiteľné, že aj mladá generácia sa v hojnom počte zúčastnila stretnutia a prispela k úspechu nášho spoločného podujatia.
Odkazy:
Článok v novinách MY – Popri Biblii aj kniha o ich rode…